logofundacji

Rozpoczynamy debatę o programach nauczania

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele,
kluczem do sukcesu młodego pokolenia jest wykształcenie i wychowanie go na miarę wyzwań XXI wieku oraz oczekiwań społeczeństwa. Decydować o tym będą przede wszystkim programy nauczania i umiejętność wprowadzenia ich w życie przez nauczycieli.
Przyjmujemy zapewnienia p. minister Anny Zalewskiej, że nad podstawami programowymi, programami nauczania i podręcznikami dostosowanymi do nowej struktury oświaty, pracują zespoły fachowców. Jako rodzice, troszcząc się sposób szczególny o przyszłość naszych dzieci, chcielibyśmy włączyć się do dyskusji nad ich kierunkiem oraz ostatecznym kształtem. Nasz głos powinien być głosem znaczącym, szczególnie w zakresie programów nauczania przedmiotów humanistycznych (języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie) wyraźnie wpływających na kształtowanie osobowości ucznia, a co za tym idzie, jego wychowania.
Uwzględniając powyższe, Fundacja „Rodzice Szkole” rozpoczyna debatę na temat podstaw programowych i programów nauczania, które już wkrótce będą realizowane w polskich szkołach.
Prosimy o nadsyłanie do nas uwag, opinii, obaw, pytań oraz propozycji innych rozwiązań wraz z ich uzasadnieniem. Wszystkie Państwa głosy posłużą nam do stworzenia raportu, który przedstawimy społeczeństwu, parlamentarzystom i ministrowi edukacji narodowej.
Podajemy link do informacji, które stanowią odnośniki do materiałów źródłowych, opublikowanych przez MEN:
https://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/podstawa-programowa-i-ramowe-plany-nauczania-prezentacja.html
Dołączamy również listę lektur dla klas IV - VIII szkoły podstawowej, prosząc o jej wnikliwą analizę oraz uzupełnienie nowymi pozycjami, bądź wskazanie na pozycje, z których należałoby zrezygnowa. Dla zachowania standardów merytorycznego dyskursu, bardzo prosimy o krótkie uzasadnienie dla składanych propozycji.


Zwracamy jednocześnie uwagę, że pod wskazanym linkiem jest możliwość nadesłania do dnia 9 grudnia br swojej opinii do prezentowanych materiałów bezpośrednio do Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Państwa uwagi prosimy nadsyłać na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z informacją „podstawa programowa - głos rodziców”.

Z wyrazami szacunku
Zarząd Fundacji „Rodzice Szkole”